Skip to main content

 

- først med nyheder om medicin


”Vi har været i tvivl om, hvad vi skulle gøre, men vi har taget en beslutning om at indgå et samarbejde med Kræftens Bekæmpelse. Det har krævet, at vi har måttet drosle ned for samarbejdet med medicinalindustrien,” siger Lisbeth Søbæk Hansen. Foto: Søren Osgood

Lungekræftforening: Ja til Medicinrådet og nej til industrien

WCLC18: Patientforeningen Lungekræft har besluttet at prioritere en plads i Medicinrådets fagudvalg for lungekræft over samarbejdet med medicinalindustrien. Det vil medføre en kraftig nedskæring på foreningens oplysningsindsats, fortæller formand for Patientforeningen Lungekræft Lisbeth Søbæk Hansen.

”Vi har været i tvivl om, hvad vi skulle gøre, men vi har taget en beslutning om at indgå et samarbejde med Kræftens Bekæmpelse. Her har vi også ønsket at sige ja tak til en plads i Medicinrådet, fordi vi håber at kunne være med til at påvirke ibrugtagningen af ny medicin med de erfaringer, vi har. Det har krævet, at vi har måttet drosle ned for samarbejdet med medicinalindustrien,” siger Lisbeth Søbæk Hansen og fortsætter:

”Det er en dyr omkostning for os, for det er firmaerne, der bidrager med støtte til vores oplysningsmateriale. Det må vi skære ned på fra næste år. Jeg ved ikke, hvor vi står økonomisk set om et år, så vi tager et år ad gangen og ser, hvad der sker.”

Selvom Patientforeningen Lungekræft står ved sin beslutning om at vinke farvel til firmasponsorater, synes Lisbeth Søbæk Hansen, at den strenge habilitetspolitik, Medicinrådet lægger for dagen, er unødvendig.

”Jeg synes, at det er en trist udvikling. Det burde ikke være nødvendigt, det har altid kørt godt. Vi går ikke ud og rådgiver vores medlemmer om, hvilke lægemidler de skal bruge. Det har vi slet ikke nok viden til at gøre. Vi samarbejder med alle, der har lyst til at samarbejde med os, og favoriserer ingen. Så jeg kan slet ikke se, at det er et problem,” siger hun.

At Patientforeningen Lungekræft nu skal deltage i arbejdet i Medicinrådet kommer til at betyde, at foreningen vil deltage i færre møder i udlandet. Medicinrådets habilitetspolitik betyder nemlig, at Lisbeth Søbæk Hansen ikke længere kan tage på rejser betalt af medicinalindustrien.

”Vi kommer til at gå glip af den viden, vi får, og de erfaringer, vi udveksler, når vi deltager i møder med patienter fra andre lande. Det er ærgerligt. Flere af vores bestyrelsesmedlemmer er syge med tilbagefald, så de kan ikke rejse, og nu er jeg bundet af Medicinrådet og kan heller ikke rejse. Det var bedre, hvis vi havde fortsat, som vi hele tiden har gjort,” siger Lisbeth Søbæk Hansen.

Patientforeningen Lungekræfts deltagelse på WCLC er ikke sponsoreret af medicinalindustrien.

WCLC18

Kultur

 • Bo Libergren bruger sine weekender i jyske og fynske håndboldhaller

  KULTUR-TEMPERATUR: Regionsrådsformand i Region Syddanmark Bo Libergren (V) har en datter på 14 år, der dyrker håndbold helhjertet. Derfor bliver de fleste af hans weekender tilbragt i og omkring fynske og jyske håndboldhaller.

 • Bestsellerforfatter: Meget af det, vi gør i sundhedsvæsenet, virker kun på grund af placeboeffekt

  BØGER: ”Det føltes nærmest som et kald at videreformidle viden, som verden har brug for,” fortæller Thomas Breinholt, der brugte fem år på at skrive ’Kan man tænke sig rask?’. Han oplever en stor sult hos patienter og læger efter at forstå sammenhængen mellem krop, sind, sundhed og sygdom.

 • Roman tager eminent livtag med den skrøbelige alderdom

  BØGER: Midaldrende omsorgsgivende karrierekvinder, der bider tænderne sammen og skiftevis kærligt og bittert gør deres pligt, og patriarker, der ufrivilligt skider i bukserne, har sjældent hovedroller – det har de i romanen ´Lindely´, og det er forfriskende og velkomment.

 • Musik skal højne trivsel og nedsætte brugen af psykofarmaka blandt demensramte

  MUSIK: Et nyt ambitiøst dansk forskningsprojekt søger at ændre demensomsorgen på plejecentre landet over ved hjælp af musik. Projektet, ledet af Aalborg Universitet i samarbejde med flere kommuner og plejecentre, fokuserer på at hæve fagligheden i den daglige pleje. Målet er at forbedre trivslen for både personale og mennesker med demens og samtidig reducere forbruget af antipsykotisk medicin.

 • Tårer og vrede drypper ned af siderne i ny bog om overgangsalderen

  BØGER: Med bogen 'Mit hemmelige liv' forsøger journalist Lotte Kaa Andersen at afdække de mange former for tab, besværligheder og usynliggørelser, som kvinder i overgangsalder kan opleve. Men heldigvis har hun også et godt øje for de positive muligheder og livsforandringer, som også kan følge med den ellers alt for ofte latterliggjorte menopause.

 • Fremragende podcastserie om kronisk hjernerystelse

  PODCAST: En ny afslørende podcastserie om ikke kun ulige, men som oftest også totalt håbløse forhold for danskere med kronisk hjernerystelse, viser, hvorfor podcasts er sådan et genialt medie for mennesker, der har noget på hjerte, men også har styr på fakta.

 • Cheflæge: Forfatteren Glenn Bech udfordrer min autoritet

  KULTUR-TEMPERATUR: Mads Nordahl Svendsen anbefaler skønlitterær forfatters indignerede manifest om klassesamfundet til sundhedspersonale: Vi er i en autoritetsposition, som vi skal blive mere opmærksomme på, mener cheflægen fraOnkologisk Afdeling på Sjællands Universitetshospital.

 • Dansk udsendt fødselslæge viser krigens fuldstændigt forfærdelige pris

  BØGER: Gynækolog Maria Milland har været udsendt til krigs- og katastrofeområder 11 gange i sit liv. Men aldrig har hun oplevet et sted så fuldstændigt rædselsfuldt som fange-og flygtningelejren al-Hol i Syrien, hvor hun i ni måneder arbejdede som fødselslæge og gynækolog. Hendes stærke førstehåndsberetning fortjener de varmeste anbefalinger.

 • Troværdig podcast: En af skaberne af kunstig intelligens frygter, at den vil tage kontrollen

  PODCAST: Den britiske professor Geoffrey Hinton, som er anerkendt som en af de førende skikkelser inden for kunstig intelligens (AI), udtrykker i en ny podcast bekymring for, hvad han kalder "den sorte boks" inden for kunstig intelligens. Han frygter, at AI's neurale netværker kan ende med at overtage kontrollen.

 • Ny diætbog viser, at ikke kun Novo forsøger at tjene penge på Wegovy

  BØGER: Indtil for få år siden var slankemedicin en gråzone af præparater , som hverken læger eller patienter var begejstrede for, og alternative metoder til vægttab var en sikker indtjeningskilde for mange brancher. Heriblandt også for forfattere af slanke- og diætbøger, som nu – efter at de nye slankemediciner buldrer frem – skal finde nye veje til at tjene penge.