Skip to main content

 

- først med nyheder om medicin

Patientforening: Vi tør ikke stå frem med vores sygdom

WCLC18: Tidlig opsporing og screening er de emner, der optager Patientforeningen Lungekræft mest på årets WCLC, som er foreningens første verdenskongresdeltagelse.

Foreningen forventer at få en masse viden med hjem om, hvad der rør sig på lungekræftområdet, og håbet er med det bedre at kunne råbe de danske politikere op. Det fortæller formand for Patientforeningen Lungekræft Lisbeth Søbæk Hansen.

”Vi ser meget gerne, at der sker nogle fremskridt på lungekræftfronten, så sygdommen ikke bliver opdaget i så sent et stadie, som den ofte gør i dag – og så flere bliver helbredt. Vi håber, at vi kan påvirke politikerne i Danmark, så der bliver sat lige så meget ind på lungekræftområdet som på eksempelvis bryst- og tarmkræftområdet. De sidste to år har vi holdt møder på Christiansborg, men der dukker kun to-tre politikere op. Det er ærgerligt,” siger hun.

Lisbeth Søbæk Hansen mener, at det manglende fokus på lungekræft, som Patientforeningen Lungekræft oplever, skyldes, at lungekræft er en stigmatiseret sygdom, fordi mange får lungekræft som følge af rygning.

”Folk ser det som selvforskyldt og føler, at de lægger samfundet til last. Det er også medvirkende til, at sygdommen ikke bliver opdaget tidligere – mange tør ikke gå til læge. Så sent som i sidste uge var der en patient, der sagde til mig, at han ikke turde stå frem til Knæk Cancer, fordi sygdommen jo var hans egen skyld. Den stigmatisering oplever mange af vores medlemmer gang på gang. Den skal vi væk fra, det er ikke fair,” siger hun.

Dansk børnebog vakte opsigt

Inden WCLC gik i gang, deltog Lisbeth Søbæk Hansen i et knap tre dage langt møde i Global Lung Cancer Coalition (GLCC), der fandt sted i Tokyo. Her udvekslede lungekræftforeninger fra hele verden erfaringer, og årets temaer var livskvalitet og stigmatisering. Der var enighed blandt alle foreningerne om, at der skal større fokus på livskvalitet, fortæller Lisbeth Søbæk Hansen.

Hun tager hjem fra Japan med en masse inspiration i bagagen.

”Jeg kan godt mærke, at Patientforeningen Lungekræft er en frivillig organisation, i modsætning til f.eks. foreningerne i USA, Australien, Canada, England, Italien, Argentina og Mexico. Vi har ikke mulighed for at sætte så meget ind som nogle af de lande, der har lønnede medarbejdere. De bliver involveret på en anden måde, end vi gør. Det giver os inspiration og ideer til, hvordan vi kan gøre det anderledes i Danmark, fordi de har midlerne til at udrette andre ting end os, f.eks. kampagner,” siger Lisbeth Søbæk Hansen.

Den danske forening var dog også kilde til inspiration. En børnebog, som foreningen udgav sidste år, vakte stor opmærksomhed, fortæller Lisbeth Søbæk Hansen.

”Vi har lavet en bog til børn, hvis forældre eller bedsteforældre har lungekræft, som handler om en dreng, hvis hesteven får lungekræft. Der var overvældende positiv feedback på den. De var allesammen helt opslugte og ville have flere oplysninger. De fik noget med hjem fra os som lille land, og det var rigtig rart,” siger hun.

WCLC18

Kultur

 • Bo Libergren bruger sine weekender i jyske og fynske håndboldhaller

  KULTUR-TEMPERATUR: Regionsrådsformand i Region Syddanmark Bo Libergren (V) har en datter på 14 år, der dyrker håndbold helhjertet. Derfor bliver de fleste af hans weekender tilbragt i og omkring fynske og jyske håndboldhaller.

 • Bestsellerforfatter: Meget af det, vi gør i sundhedsvæsenet, virker kun på grund af placeboeffekt

  BØGER: ”Det føltes nærmest som et kald at videreformidle viden, som verden har brug for,” fortæller Thomas Breinholt, der brugte fem år på at skrive ’Kan man tænke sig rask?’. Han oplever en stor sult hos patienter og læger efter at forstå sammenhængen mellem krop, sind, sundhed og sygdom.

 • Roman tager eminent livtag med den skrøbelige alderdom

  BØGER: Midaldrende omsorgsgivende karrierekvinder, der bider tænderne sammen og skiftevis kærligt og bittert gør deres pligt, og patriarker, der ufrivilligt skider i bukserne, har sjældent hovedroller – det har de i romanen ´Lindely´, og det er forfriskende og velkomment.

 • Musik skal højne trivsel og nedsætte brugen af psykofarmaka blandt demensramte

  MUSIK: Et nyt ambitiøst dansk forskningsprojekt søger at ændre demensomsorgen på plejecentre landet over ved hjælp af musik. Projektet, ledet af Aalborg Universitet i samarbejde med flere kommuner og plejecentre, fokuserer på at hæve fagligheden i den daglige pleje. Målet er at forbedre trivslen for både personale og mennesker med demens og samtidig reducere forbruget af antipsykotisk medicin.

 • Tårer og vrede drypper ned af siderne i ny bog om overgangsalderen

  BØGER: Med bogen 'Mit hemmelige liv' forsøger journalist Lotte Kaa Andersen at afdække de mange former for tab, besværligheder og usynliggørelser, som kvinder i overgangsalder kan opleve. Men heldigvis har hun også et godt øje for de positive muligheder og livsforandringer, som også kan følge med den ellers alt for ofte latterliggjorte menopause.

 • Fremragende podcastserie om kronisk hjernerystelse

  PODCAST: En ny afslørende podcastserie om ikke kun ulige, men som oftest også totalt håbløse forhold for danskere med kronisk hjernerystelse, viser, hvorfor podcasts er sådan et genialt medie for mennesker, der har noget på hjerte, men også har styr på fakta.

 • Cheflæge: Forfatteren Glenn Bech udfordrer min autoritet

  KULTUR-TEMPERATUR: Mads Nordahl Svendsen anbefaler skønlitterær forfatters indignerede manifest om klassesamfundet til sundhedspersonale: Vi er i en autoritetsposition, som vi skal blive mere opmærksomme på, mener cheflægen fraOnkologisk Afdeling på Sjællands Universitetshospital.

 • Dansk udsendt fødselslæge viser krigens fuldstændigt forfærdelige pris

  BØGER: Gynækolog Maria Milland har været udsendt til krigs- og katastrofeområder 11 gange i sit liv. Men aldrig har hun oplevet et sted så fuldstændigt rædselsfuldt som fange-og flygtningelejren al-Hol i Syrien, hvor hun i ni måneder arbejdede som fødselslæge og gynækolog. Hendes stærke førstehåndsberetning fortjener de varmeste anbefalinger.

 • Troværdig podcast: En af skaberne af kunstig intelligens frygter, at den vil tage kontrollen

  PODCAST: Den britiske professor Geoffrey Hinton, som er anerkendt som en af de førende skikkelser inden for kunstig intelligens (AI), udtrykker i en ny podcast bekymring for, hvad han kalder "den sorte boks" inden for kunstig intelligens. Han frygter, at AI's neurale netværker kan ende med at overtage kontrollen.

 • Ny diætbog viser, at ikke kun Novo forsøger at tjene penge på Wegovy

  BØGER: Indtil for få år siden var slankemedicin en gråzone af præparater , som hverken læger eller patienter var begejstrede for, og alternative metoder til vægttab var en sikker indtjeningskilde for mange brancher. Heriblandt også for forfattere af slanke- og diætbøger, som nu – efter at de nye slankemediciner buldrer frem – skal finde nye veje til at tjene penge.