Skip to main content

 

CDK4/6-hæmmeren Ibrance forbedrer ikke iDFS ved tidlig brystkræft

Resultater fra fase III-studiet PENELOPE-B viser, at den orale CDK4/6-hæmmer Ibrance (palbociclib) anvendt adjuverende ikke forbedrer den invasive sygdomsfri overlevelse (iDFS) i patienter med tidlig brystkræft.

Det oplyser firmaet bag Ibrance, Pfizer, i en pressemeddelelse. Pfizer havde ellers satset på, at Ibrance havde potentiale som adjuverende behandling i højrisiko-patienter med tidlig brystkræft. Men denne forhåbning er umiddelbart skrinlagt efter, at CDK4/6-hæmmeren ikke mødte det primære endepunkt (iDFS) i PENELOPE-B.   

"Dette er det første randomiserede fase III-studie, der rapporterer modne iDFS-data for en CDK4/6-inhibitor som en del af den adjuverende behandling for tidlig brystkræft. Vi er skuffede over resultatet, men vi ser frem til fortsat at samarbejde med vores forskningspartnere om at forstå subgruppe-data, og hvordan disse data kan bidrage til udviklingen af vores næste generation af CDK-inhibitorer i tidlig brystkræft," udtaler Chris Boshoff, onkologisk udviklingschef for Pfizers globale produktudvikling.

Mangler stadig det fulde datasæt

PENELOPE-B-studiet er et randomiseret, dobbeltblindet, placebokontrolleret fase III-studie, der har undersøgt Ibrance i 1.250 patienter med HR-positiv (HR+) og HER2-negativ (HER2-) tidlig brystkræft, som havde invasiv restsygdom efter afslutning af præ-kirurgisk kemoterapi. Mere end 190 afdelinger i 12 forskellige lande har inkluderet patienter i studiet. Patienterne randomiseret til enten Ibrance plus minimum fem års standard adjuverende endokrin behandling eller placebo plus minimum fem års standard adjuverende endokrin behandling.

Pfizer har endnu ikke offentliggjort de fulde data, da de sidste detaljer fra studiet efter planen skal præsenteres på en kommende medicinsk kræftkongres, oplyser firmet.    

Ibrance var den første CDK4/6-hæmmer, der blev godkendt til behandling af kræft. Ibrance er indiceret til behandling af HR+ og HER2-, lokalt fremskreden eller metastatisk brystkræft i kombination med en aromatase-hæmmer eller i kombination med fulvestrant hos kvinder, som forudgående har modtaget endokrin behandling.