Skip to main content

 


Immunterapi tredobler den progressionfri overlevelse for lungekræftpatienter

ESMO2017: Tre gange så lang progressionsfri overlevelse og en ikke øget risiko for alvorlige bivirkninger. Sådan lød den opmuntrende besked for patienter med lokalt avanceret, resekterbar fase III ikke-småcellet lungekræft (NSCLC) på lørdagens Presidential Symposium.

Her blev data fra fase III-studiet PACIFIC, der har testet PD-L1-hæmmeren durvalumab (Imfinzi), præsenteret. De samme data blev lørdag offentliggjort i New England Journal of Medicin.

Dataene fra PACIFIC viser, at durvalumab er en effektiv behandling med en rimelig sikkerhedsprofil for patienter med lokalt avanceret, resekterbar fase III-lungekræft, hvis sygdom ikke er progredieret efter platinbaseret kemoterapi samtidig med strålebehandling (kemoradiation). Det fortæller førsteforfatter på undersøgelsen Luis Paz-Ares, som er formand for Medical Oncology Department, Hospital Universitario Doce de Octubre, Madrid.

”Generelt var der en lille stigning i toksiciteten i durvalumab-armen, men svær toksicitet var ens for begge grupper. Durvalumab er en rimeligt tolereret behandling med en håndterbar sikkerhedsprofil, der forbedrer den progressionsfri overlevelse med 11 måneder. PD-L1-hæmning efter kemoradiation synes at være en ny mulighed for patienter med lokalt avanceret, resekterbar fase III-lungekræft. Det vil dog være vigtigt at se virkningen på den overordnede overlevelse efter en længere opfølgning,” siger Luis Paz-Ares.

Sammenlignelig alvorlig bivirkningsprofil

PACIFIC -forsøget er gennemført på 235 centre i 26 lande. Det omfatter 713 patienter, der er blevet randomiseret 2:1 til at modtage enten durvalumab 10 mg/kg hver anden uge eller placebo i op til 12 måneder.

Resultaterne fra den delanalyse efter 14,5 måneder, der blev præsenteret på ESMO-mødet, viser, at den gennemsnitlige progressionsfri overlevelse var 16,8 måneder i durvalumab-armen sammenlignet med 5,6 måneder med placebo.

Durvalumab reducerede sandsynligheden for sygdomsprogression med 48 procent, og forbedringen var konsekvent i alle patientgrupper, der blev analyseret.

Tid til død eller fjernmetastaser samt objektiv responsrate blev også forbedret samlet og på tværs af undergrupper ved behandling med durvalumab sammenlignet med placebo.

Behandlingsrelaterede bivirkninger forekom hos 68 procent af patienterne i durvalumab-gruppen sammenlignet med 53 procent i placebogruppen. Antallet af immunforbundne bivirkninger var 24 procent med durvalumab-behandling og otte procent med placebo-behandling. Alvorlig pneumonitis forekom hos 3,4 procent i durvalumab-gruppen og 2,6 procent i placebogruppen.

Behandlingen måtte seponeres på grund af pneumonitis hos 6,3 procent af patienterne på durvalumab og 4,3 procent på placebo.

Data for samlet overlevelse er endnu ikke klar og vil blive analyseret efter længere opfølgning.

Acceptabel bivirkningsprofil er vigtig

PACIFIC er det første fase III-forsøg, der har testet en immun checkpoint-hæmmer som sekventiel behandling hos patienter med fase III NSCLC, som ikke er progredieret efter platinbaseret kemoterapi samtidig med strålebehandling. Grunden til, at forsøget har undersøgt behandling med durvalumab efter kemoradiation er, at der er tegn på, at der er en synergi mellem strålebehandling og immunterapi, sådan at PD-L1-hæmmere kan øge sandsynligheden for respons, fortæller Luis Paz-Ares.

Kommentator for ESMO, Pilar Garrido, som er leder af lungetumorsektionen på Medicinsk Oncology Department, Ramón y Cajal Universitetshospital, Madrid, fremhæver, udover tredoblingen af den progressionsfri overlevelse, at risikoen for alvorlige bivirkninger er ens for placebo og durvalumab. Hun mener, at durvalumab bør blive standardbehandling for NSCLC-patienter i fase III, som ikke er progredieret efter standardbehandling med platinbaseret kemoradiation.

”Det er vigtigt at fremhæve den acceptable toksicitetsprofil for durvalumab i dette studie, hvor alvorlige bivirkninger er meget ens mellem begge arme. Overordnede overlevelsesdata ventes endnu, men størrelsen af fordelen i den progressionsfri overlevelse understøtter durvalumab som en ny standardbehandling for NSCLC-patienter i fase III, som ikke har progression efter standardbehandling med platinbaseret kemoterapi og samtidig radioterapi,” siger Pilar Garrido.

Hun tilføjer, at der er behov for yderligere undersøgelser af varigheden og timingen af immunterapi, det bedste kemoterapiforløb at kombinere den med samt udvælgelsen af patienter, der mest sandsynligt vil have gavn af behandlingen, baseret på prædiktive biomarkører.

Cirka en tredjedel af patienter med ikke-småcellet lungekræft (NSCLC) har sygdommen i fase III. Standardbehandling med platinbaseret kemoterapi samtidig med strålebehandling giver en progressionsfri overlevelse på cirka otte måneder, og kun 15 procent af patienterne lever i fem år.