Skip to main content

 

KRIS godkender pembrolizumab til lungekræft

Koordineringsrådet for ibrugtagning af sygehusmedicin, KRIS, har besluttet at godkende PD-L1-hæmmeren pembrolizumab (Keytruda) til behandling af lokalt avanceret eller metastatisk ikke-småcellet lungekræft (NSCL).

”Vi har tidligere godkendt PD-L1-hæmmeren nivolumab, og vi mener, at pembrolizumab er på samme niveau, så derfor har vi også godkendt pembrolizumab til patienter, som har positiv PDL1-markør,” siger KRIS’ formand Steen Werner Hansen.

Beslutningen blev truffet på seneste møde i KRIS, 6. september.

Fordi der nu er to stoffer, som har vist samme effekt og kan bruges til den samme patientgruppe, bør retningslinjerne på området opdateres, påpeger Steen Werner Hansen.

PD-1 er en receptor, som eksprimeres af aktiverede T-celler og som ved binding til dets ligander PD-L1 og PD-L2 hæmmer T-cellernes (’dræbercellernes’) aktivitet. Ved at blokere PD-1’s binding til ligand hindrer pembrolizumab den hæmmende virkning og forstærker dermed T-cellernes angreb mod tumorerne. 

 

Pembrolizumab er godkendt til voksne patienter med lokalt avanceret eller metastatisk NSCL, hvis tumorer udtrykker PD-L1, og som har modtaget mindst et tidligere kemoterapiregime. Stoffet er også godkendt til behandling af spredt modermærkekræft.

Kultur

DOKUMENTAR: CPH:DOX-aktuelle ’Conscious’ kaster et poetisk blik på, hvad der sker, når hjernen langsomt mister grebet om virkeligheden. Det er visuelt flot forløst, men også en smule stillestående. 

KULTUR-TEMPERATUR: Gitte Fangel er 1. januar tiltrådt som ny vicedirektør på Sjællands Universitetshospital. Hun holder af kultur, som hun kan nyde sammen med sine seks børnebørn. Eksempelvis børneteater og kulturlandskaber har en høj stjerne, og når hun får mere tid, vil hun også gerne udvikle sig i at tegne.

DOKUMENTARER: På filmfestivalen CPH:DOX har en ny dokumentar om overgangsalderen, ´Menopause Mystery´, fået verdenspremiere. Instruktør Louise Unmack Kjeldsen formår at pakke et stort emne ned i en fortælling, der både bliver udforskende og personlig. 

DOKUMENTARER: Hjernen er tankevækkende. Derfor ønsker filmfestivalen CPH:DOX i år at sætte fokus på en af de mest komplekse strukturer i universet. Nordens største dokumentarfilmfestival åbner fra 11. marts.

TV: I ’Min sidste gave’ møder vi fire meget forskellige slags mennesker ramt af terminal sygdom. De får hjælp til at lave et særligt afskedsarrangement. Muligvis for selv at kunne vinge et par bokse af inden døden, men ofte mindst lige så meget for de pårørendes skyld.

BØGER: Driller maven? Så er der hjælp på vej i Rana Eizads glimrende bog ”Min dumme mave”, hvor hun har lavet en praktisk og empatisk guide til at leve med mavens udfordringer.

KULTUR-TEMPERATUR: Claus Richter anbefaler erindringsbogen ’Verden af i går’ af den østrigske forfatter Stefan Zweig (1881-1942). Den giver et stærkt historisk perspektiv på Europa, værdier og forandringer — og sætter vores egen tid i relief, mener Diabetesforeningens øverste leder.

TV: De færreste har lyst til at skrive testamente, men det kan være både dyrt, dumt og tragisk at lade være. Puk Elgård viser på fineste vis, at det er omsorg og kærlighed at tage stilling til døden, før den kommer.

BØGER: Sygeplejerske Ramadan Abdullah har alt for meget at sige i sin tilsyneladende uredigerede fortælling ´Faderskab uden filter´.

BØGER: Ændringer i sproget kan være et tidligt tegn på begyndende demens, og det kan efterspores længe før, at læger er i stand til at stille diagnosen. Det hævder nyt studie, der har analyseret forfatterskabet hos den britiske fantasyforfatter Terry Pratchett (1948-2015).