Skip to main content

 

Lungekræftpionerer modtager ESMO's ærespriser

ESMO2018: Tre ud af fire af de ærespriser, som det europæiske selskab for medicinsk onkologi, ESMO, uddeler på den årlige kongres, lander i kategorien lungekræft.

ESMO Award 2018 går til 47-årige Jean-Charles Soria, som er Senior Vice President og leder af Oncology Innovative Medicines Unit at MedImmune, USA. Jean-Charles Soria er en international lungekræftekspert og pioner inden for udviklingen af kræftmedicin. Han har især været involveret i translationel forskning i tumorprogression og præcisionsmedicin, hvor han har ledet adskillige kliniske studier.

”Soria har været en sand leder for det medicinske onkologiske samfund og en inspiration for den unge generation med hans gode undervisning,” siger ESMO Fellowship and Award Committee Chair Evandro de Azambuja i en pressemeddelelse.

Årets ESMO Lifetime Achievement Award går til Tony Mok, som er Li Shu Fan Medical Foundation Endowed Professor og Chairman for Department of Clinical Oncology på det kinesiske universitet i Hong Kong. Tony Mok modtager prisen for sine praksisændrende bidrag til lungekræft. Han var principal investigator på det første studie, som bekræftede brugen af præcisionsmedicin i lungekræft, og han har også ledet og været med til at lede internationale fase III-studier, som har defineret den måde, man behandler avanceret lungekræft på i dag.

Tony Mok har desuden været med til at udvikle den kliniske forskningsinfrastruktur i Kina og Asien ved at sammenlægge Lung Cancer Research Group, Chinese Thoracic Oncology Research Group og Asian Thoracic Oncology Research Group.

Evandro de Azambuja beskriver Tony Mok som ”en legende inden for medicinsk onkologi”.

”Han var den første, der rigtigt anvendte præcisionsmedicin i praksis i avanceret lungekræft med brugen af målrettede lægemidler. Megen af hans forskning har ledt til ændringer i behandlingparadigmerne inden for lungekræft og har hjulpet med at definere den nuværende praksis,” siger Evandro de Azambuja.

Årets ESMO Translational Research Award 2018 går til Pasi A. Jänne, som er direktør for Lowe Center for Thoracic Oncology og Belfer Center for Applied Cancer Science, Dana-Farber Cancer Institute, samt professor på Harvard Medical School i USA. Pasi A. Jänne får prisen for sine bidrag til ændringen af behandlingsparadigmet inden for lungekræft. Hans forskning kombinerer laboratoriebaserede studier med translationel forskning og kliniske forsøg med helt nye lægemidler for patienter med lungekræft.

”Jänne var en af dem, der opdagede EGFR-mutationer, hvilket ændrede behandlingsparadigmet for lungekræft og efterfølgende førte til godkendelse af den målrettede EGFR-hæmmer osimertinib. Kræftforskningen kan kun videreudvikle sig med folk som Jänne,” siger Evandro de Azambuja.

ESMO Women for Oncology Award 2018 går i år til Margaret Foti, som er Chief Executive Officer i American Association for Cancer Research (AACR) og en indflydelsesrig stemme i udviklingen inden for kræftforskning, både i USA og i resten af verden. Margaret Foti får prisen i anerkendelse af de unge kvinder, minoritetsforskere og forskere under uddannelse, som har fået fremtrædende  karrierer som følge af hendes mentorskab og støtte.

”Foti har investeret i kvindelige onkologer og forskere ved at fremme dereskarrierer og ved at sikre, at de havde de samme muligheder som deres mandlige kolleger. Hun har også været en inspiration for mange unge onkologer,” siger Evandro de Azambuja.

Priserne uddeles på ESMO-kongressen, som foregår i München 19.-23. oktober.