Skip to main content

 

Dansk-amerikansk kohortestudie: Tumorer i binyrerne er sjældent maligne

Parallelt med mere hyppig brug af CT- og MR-scanninger er antallet af patienter, som diagnosticeres med en tumor i binyrerne steget. Det er imidlertid sjældent, at tumorerne er maligne.

Det viser data fra et stort dansk-amerikansk retrospektivt, populationsbaseret kohortestudie, der har set på incidensen af binyretumorer i patienter diagnosticeret med en tumor i Olmsted County i Minnesota i USA fra januar 1995 til december 2017. Tidligere studier har konkluderet, at op imod 20 procent af binyretumorer er maligne, men data fra det nye kohortestudie modsiger disse konklusioner. Studiet viser, at ud af 1050 patienter med tilfældigt fundne binyretumorer havde kun 3,3 procent kræft i binyrerne.

Andreas Ladefoged Ebbehøj, Ph.D-studerende ved Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet samt Institut for Diabetes og Hormonsygdomme ved Aarhus Universitetshospital, er førsteforfatter til studiet, og han vurderer, at de nye data har praksisændrende karakter.

”Binyretumorer er så hyppige, at alle læger sandsynligvis kommer til at møde patienter med tilfældigt fundne binyre-dippedutter. Jeg har læst mange journaler i både Danmark og USA, og jeg kan se, at læger ofte fortæller patienterne, at tumoren formentlig er kræft. Det, viser vores resultater, er helt forkert. Det skræmmer en masse patienter unødigt. Jeg tror helt klart, at den nye viden kommer til at ændre, hvordan vi informerer og udreder patienter med tilfældigt fundne binyretumorer,” udtaler Andreas Ladefoged Ebbehøj i en nyhed på Aarhus Universitets hjemmeside.

Patienter med binyrekræft har generelt en dårlig prognose. De nyeste tal viser, at lidt mere end halvdelen af patienterne er i live tre år efter diagnosetidspunktet.

Malignitet mere almindeligt blandt børn
Studiet viser, at 1287 patienter i perioden 1995 til 2017 blev diagnosticeret med binyretumorer, heraf var 1050 tilfældige fund. Incidensraten steg fra 4,4 pr. 100.000 personår i 1995 til 47 i 2017. Stigningen kunne hovedsageligt forklares med, at der i de senere år er diagnosticeret langt flere tumorer på mindre end 40 mm. i diameter i patienter over 40 år ved hjælp af CT- og MR-skanninger.

111 ud af de 1287 patienter (8,6 procent), der blev diagnosticeret med tumorer i binyrerne, havde maligne tumorer. Heraf havde 7,5 procent metastatisk sygdom, 1,1 procent havde fæokromocytomer og 4,1 procent havde hormonproducerende tumorer. Sidstnævnte er ikke kræft, men kan stadig potentielt være livstruende, hvis de producerer hormoner som adrenalin og binyrebarkhormon. Disse hormonstoffer er almindeligvis velregulerede  i kroppen, men kan ved en overproduktion medføre diabetes eller forhøjet blodtryk.

Studiet viste, at malignitet var mere almindeligt blandt børn (62 procent) end blandt voksne over 18 år (otte procent).

For få udredes for hormonoverproduktion

Af de 1050 patienter med tilfældigt fundne binyretumorer havde 1,9 procent hormonproducerende tumorer. Data viser, at det kun var hver femte patient med en tilfældigt funden binyretumor, der var blevet udredt for hormonoverproduktion. Det er ellers standardprocedure ifølge de internationale retningslinjer.

”Det er skræmmende, at kun 10-20 procent blev korrekt udredt, og jeg kan ikke komme på en grund til, at tallene skulle være meget anderledes herhjemme. Forsømmelsen skyldes formentlig, at det en relativt sjældent tilstand, som det er svært at huske retningslinjer på, og så kan en henvisning til hormonudredning godt glippe i en travl hverdag,” udtaler Andreas Ladefoged Ebbehøj.

Han tilføjer:

”Det er glædeligt, når tumoren ikke er kræft, men man bør stadig tage blodprøver for at se, om den producerer hormoner. Hvis man finder en af de sjældne hormonproducerende binyretumorer, så kan man virkelig redde liv og livskvalitet hos patienterne.”

Kohortestudiet er publiceret i det videnskabelige tidsskrift ’The Lancet – Diabets & Endocrinology’. Link til studiet findes her.