Skip to main content

 

KRIS godkender ny behandling til modermærkekræft

KRIS har godkendt en kombination af trametinib og dabrafenib til standardbehandling af en undergruppe af modermærkekræftpatienter og er positivt indstillet over for pertuzumab som neoadjuverende behandling.

Koordineringsrådet for ibrugtagning af sygehusmedicin (KRIS) har besluttet at anbefale lægemidlet trametinib (Mekinist) i kombination med dabrafenib (Tafinlar) som standardbehandling til en undergruppe af patienter med modermærkekræft, som blandt andet har den særlige genmutation BRAF V600.

Rådet har i sin anbefaling blandt andet lagt vægt på, at der for patienter behandlet med trametinib er observeret en forlænget overlevelse indtil sygdomsforværring på to-fire måneder.

For patienter, der tidligere har modtaget immunterapi, har KRIS anmodet ansøger om at fremsende datagrundlaget for behandling med trametinib til denne patientgruppe. KRIS vil herefter tage stilling til den indikation, fortæller KRIS’ formand Steen Werner Hansen.

”Langt de fleste patienter vil starte med immunterapi, som virker både hos dem med BRAF-mutation og de andre. Derfor vil vi gerne vide, om der er data, der understøtter det, eller ej,” siger han.

 

Det er desuden en forudsætning for KRIS’ anbefaling af trametinib, at ansøger en gang årligt rapporterer behandlingseffekt, overlevelse og forlænget overlevelse indtil sygdomsforværring til KRIS.

Beslutningen om ibrugtagning af trametinib i kombination med dabrafenib som standardbehandling blev truffet på et møde 27. oktober.

Positivt indstillet for Perjeta

På mødet i sidste uge behandlede KRIS også en ansøgning om ibrugtagning af pertuzumab (Perjeta), i kombination med trastuzumab (Herceptin) og kemoterapi, før operation for brystkræftpatienter med genmutationen HER2.

KRIS har tidligere godkendt pertuzumab til metastaserende brystkræft. I denne ansøgningsrunde havde ansøgerne søgt om at bruge midlet til neoadjuverende behandling, hvor man mindsker svulsten, så patienterne kan blive operable.

KRIS var umiddelbart positivt indstillet for at anbefale pertuzumab til den ansøgte indikation. Baggrunden for den positive indstilling er, at foreliggende studier blandt andet viser en stigning på 17 procent i antallet af patienter, som opnår fravær af invasive kræftceller i brystet ved operation, og næsten dobbelt så mange patienter opnår fravær af invasive kræftceller i både bryst og lokale lymfeknuder.

Det er dog en forudsætning for KRIS’ anbefaling af pertuzumab, at ansøger præciserer, hvilke patienter med tidligt stadie af brystkræft og høj risiko for sygdomstilbagefald, der er kandidater til behandling. Ansøger skal desuden registrere anvendelsen af Perjeta med henblik på en opfølgning i KRIS om to år.