KRIS godkender seks standardbehandlinger
KRIS giver grønt lys til at tage seks kræftlægemidler i brug som standardbehandling til i alt fem forskellige former for kræft.
Regionernes koordineringsråd for ibrugtagning af sygehusmedicin, KRIS, har besluttet at godkende national ibrugtagning af alle de seks lægemidler, som rådet behandlede på et møde i sidste uge.
”Det var nogle gode ansøgninger og nogle præparater med en overbevisende effekt. Derfor syntes vi ikke, det var så vanskeligt at tage stilling til,” siger KRIS’ formand Steen Werner Hansen.
De lægemidler, som KRIS har godkendt som standardbehandling, er:
- bevacizumab (Avastin) til behandling af tilbagefald af livmoderhalskræft, hvor kræften har spredt sig. Antineoplastisk antistof, som virker ved at binde sig til VEGF (vaskulær endotelial vækstfaktor) og derved hæmme binding af denne til receptorer på blodkarceller. Markedsføres af Roche.
- ceritinib (Zykadia) til behandling af ikke-småcellet lungekræft. Proteinkinasehæmmer, som virker ved at hæmme tyrosinkinasereceptoren anaplastisk lymfomkinase (ALK). Markedsføres af Novartis
- lenvatinib (Lenvima) til behandling af patienter med tilbagefald af fremskreden differentieret kræft i skjoldbruskkirtlen. Proteinkinasehæmmer, som virker ved at hæmme en række tyrosinkinaser, herunder VEGFR (vaskulær endotelial vækstfaktor-receptor) og PDGFR (platelet derived growth factor receptor). Markedsføres af Eisai.
- nivolumab (Opdivo) til behandling af planocellulær lungekræft. Antineoplastisk antistof, som virker ved at blokere PD-1’s binding til ligand og hindre den hæmmende virkning og dermed forstærke T-lymfocytaktiviteten mod tumor. Markedsføres af Bristol-Myers Squibb.
- nivolumab (Opdivo) til behandling af fremskreden modermærkekræft. Antineoplastisk antistof, som virker ved at blokere PD-1’s binding til ligand og hindre den hæmmende virkning og dermed forstærke T-lymfocytaktiviteten mod tumor. Markedsføres af Bristol-Myers Squibb.
- pembrolizumab (Keytruda) til behandling af fremskreden modermærkekræft. Antioneoplastisk antistof, som bryder en binding mellem proteinet PD-1 på oversiden af kroppens T-celler og proteinet PD-L1. Markedsføres af MSD/Merck.
For ceritinib er der knyttet nogle betingelser for godkendelsen. Fordi det kun er fase 2-studier, der ligger til grund for Det Europæiske Lægemiddelagenturs, EMA, godkendelse af ceritinib, vil KRIS gerne have nogle tilbagemeldinger på stoffets effekt, indtil resultaterne af den randomiserede fase 3-undersøgelse ligger klar.
Udover de seks godkendelser satte KRIS spørgsmålstegn ved at tage sorafenib (Nexavar) i brug som andenlinjebehandling til patienter med kræft i skjoldbruskkirtlen, der har tilbagefald af
sygdommen efter behandling med lenvatinib. Beslutningen blev truffet på baggrund af manglende effekt og betydelige bivirkninger.
KRIS’ afgørelser blev truffet på et møde 9. september.
