Skip to main content

 

- først med nyheder om medicin


”Der er store og vigtige omvæltninger på vej, og jeg har tænkt, at det var hensigtsmæssigt, hvis de her forandringer bliver ført ud i livet af en leder, der er tættere på driften og mindre bundet af gamle aftaler og individuelle ordninger,” siger Mads Nordahl Svendsen

Ny chefkræftlæge: Kræftbehandling er ikke længere nok

Mads Nordahl Svendsen er rykket til Nordsjællands Hospital for at udvide tværfagligheden i arbejdet med især ældre kræftpatienter. Han skal fremover være spydspids for både onkologi, palliation, multisygdom og geriatri. Hospitalslæger skal lære at tænke mere, som man gør i almen praksis, siger den nyudnævnte cheflæge om sin nye store portefølje.

Mads Nordahl Svendsen har siden 1. juni kunnet titulere sig cheflæge for Afdeling for Ældre- og Multisygdom samt Onkologisk og Palliativ Afdeling på Nordsjællands Hospital, som han skal lede sammen med chefsygeplejerske Lene Vibe Høyer.

Han har således forladt Klinisk Onkologisk Afdeling og Palliative Enheder på Sjællands Universitetshospital efter knap 10 år som leder af denne afdeling, der fremover har Maria Kondrup som cheflæge.

Sundhedsvæsnet i Østdanmark står både over for en sundhedsreform og en ny storregion, derudover skal Sjællands Universitetshospital samles i Køge, påpeger han. Når der skal ske så store forandringer, er det ifølge cheflægen godt, afdelingsledelsen kan viske tavlen ren.

”Der er store og vigtige omvæltninger på vej, og jeg har tænkt, at det var hensigtsmæssigt, hvis de her forandringer bliver ført ud i livet af en leder, der er tættere på driften og mindre bundet af gamle aftaler og individuelle ordninger.  Jeg havde derfor i et stykke tid tænkt på, at det snart var på tide for mig at søge videre, og at det ville være godt for afdelingen, at nye kom til,” siger Mads Nordahl Svendsen, der bliver boende på Roskilde-egnen indtil videre. 

Han fortsætter:

” Da jeg så, at Nordsjællands Hospital valgte at samle en række afdelinger, så jeg det som en spændende opgave med fokus på nærhed og ulighed.  Det er også omdrejningspunkterne for sundhedsreformen, som i høj grad  har med de ældre og multisyge at gøre.”

Han understreger, at hans to nye afdelinger forbliver adskilte. Han skal som chef for to specialer, onkologi og geriatri, og to tværfaglige fagområder, palliation og multisygdom, samle tråde og få synergier til at ske, som det er formuleret af Nordsjællands Hospital i en pressemeddelelse. Mads Nordahl Svendsen kender ikke til, at man har gjort noget lignende på et andet hospital i Danmark.

Ældre bliver særligt klemt af silotænkning

Onkologisk Tidsskrift har ringet Mads Nordahl Svendsen op for blandt andet at spørge, om det ikke længere er nok at behandle kræftpatienter.  

”Det er det faktisk ikke,” svarer onkologen med en lille latter.  

Han forklarer, hvorfor geriatri, onkologi og multisygdom er oplagte følgesvende:  

”Det er i silotænkningen, at vores nuværende sundhedsvæsen kommer til kort. Hvem bliver særlig klemt af silotænkningen? Det gør ældre patienter med flere samtidige sygdomme. Hvis vi vil det til livs, er vi nødt til at gøre noget andet end det, vi gør nu. Vi bliver nødt til at se på tværs.”

At være kræftlæge og hospitalsspecialist har længe været en privilegeret plads i det danske sundhedsvæsen, hvor blandt andet en række kræftpakker og en magtfuld patientorganisation som Kræftens Bekæmpelse har sikret den specialiserede behandling af kræftsygdom en central plads ved mange forhandlingsborde. Men med Sundhedsstrukturkommissionen og sundhedsreformen er det, som om vinden er vendt, og samfundet kigger nu mere i retning af almen praksis og den nære sundhed.

”Jeg tror, det er noget, mange inden for kræftområdet skal vænne sig til. Men det leder tilbage til det, jeg sagde før: Det monofaglige er ikke nok længere. I 20 år har vores opgave været at øge overlevelsen for kræftpatienter. Nu skal vi fastholde den overlevelse samtidig med, at vi skal nedbringe uligheden i, hvem der får glæde af vores sundhedstilbud. Det er et væsentligt skifte. Som jeg oplever det, får den praktiserende læge meget af opmærksomheden lige nu. Vi skal på hospitalerne lære at tænke mere som praktiserende læger. Vi skal lære deres logik at kende,” siger Mads Nordahl Svendsen.  

Også som lægefaglig leder hos Sammenslutningen af Kræftafdelinger (SKA) introducerede Mads Nordahl Svendsen et mere tværfagligt MDT-perspektiv, da sekretariatet, der arbejder med vidensdeling og efteruddannelse, blev monoregionalt og flyttede til Næstved.  

”Der er et stort behov for kompetence-fornyelse i både primær og sekundær sektor, og SKA er tæt på ideel til at løfte denne opgave. Allerede i dag har SKA stor tilslutning fra den primære sektor til deres kurser,” siger Mads Nordahl Svendsen, der nu også er forhenværende SKA-leder.

Færre ressourcer til det smalle

En orientering mod det nære sundhedsvæsen bliver en stor opgave, erkender cheflægen, men med en fusioneret afdeling på omkring 175 medarbejdere som den, Mads Nordahl Svendsen skal lede nu, kan den 53-årige onkolog med ph.d. inden for tarmkræft og angiogenese hjælpe med at få et mindre monofagligt tankesæt ind på hospitalet. Nordsjællands Hospital tilbyder medicinsk kræftbehandling inden for områderne bryst-. tarm-, og lungekræft. Afdelingen driver et stort ambulatorium, et sengeafsnit med 16 senge og et specialiseret palliativt afsnit med 10 senge.

”Vi skal fastholde overlevelsen, som vi har arbejdet længe på at opnå, og der bliver stadig brug for, at borgere i Danmark får den bedst mulige behandling. Hvis du spørger borgerne, er det også, hvad de ønsker.”

Ikke desto mindre forventer Mads Nordahl Svendsen, at hospitalerne kommer til at blive mindre. Han forventer med sundhedsreformen svære prioriteringer, som vil ramme det subspecialiserede.

”Det bliver nødvendigt med forskning også fremover, men det bliver også nødvendigt at forske i de fokusområder som nærhed, multisygdom og social ulighed, som sundhedsreformen beskæftiger sig med. Derfor kan det ikke undgås, at det nye fokus på den nære sundhed vil gå ud over noget af den mere dybdegående forskning i kræftsygdomme.”

Både kræftmedicin, ældremedicin og palliation er selvstændige fagområder med særskilte traditioner, metoder og greb. Ældre- og multisygdomsafdelingen råder både over en udekørende og udskrivende funktion i et tværsektorielt team, et sengeafsnit i Frederikssund og pladser i den fælles akutmodtagelse i Hillerød. Speciallæger og andre tværfaglige sundhedsprofessionelle med forskellige tilgange får nu den samme leder, en onkolog. Mads Nordahl Svendsen har efter en måned i Region Hovedstaden indtil videre prioriteret at lyttet til blandt andet geriaternes faglighed, forklarer han. Han har været med på stuegang hos geriaterne, han har været med i deres akutmodtagelse, og han har også besøgt andre tilsvarende ældre-afdelinger på andre hospitaler i Region Hovedstaden.

Pragmatisk tilgang

Synergi-ordet, som også var i toppen af pressemeddelelsen om Mads Nordahl Svendsens nye job, står også øverst i bevidstheden i den introduktion til en stor klinisk portefølje, som indtil videre præger cheflægens arbejdshverdag, fortæller han.

”Vi skal finde synergierne ved at sammentænke behandlinger, og det bliver særligt med fokus på social ulighed. Lige nu løser flere afdelinger parallelle opgaver med stort overlap, og det tror jeg, vi kan nedbringe ved at gå pragmatisk til værks,” siger Mads Nordahl Svendsen.

Han forventer, at patienten på 75 år, der fungerer godt både på onkologisk og geriatrisk afdeling kan fortsætte med at blive set i begge afdelinger under hans ledelse.

”Men på et tidspunkt bliver den 75-årige måske 90 år og så udfordret og svækket, at han ville blive mere syg, end han i forvejen er, hvis man fulgte alle behandlingsvejledninger både for hans kræft, hjerte- og nyresygdom. Det er på det tidspunkt, at vi skal træde ind og finde en løsning.”

Skal patienten fortsætte med at blive set på afdelingen?  Hvordan finder man som monofaglige hospitalsspecialister ud af, hvilken medicin han skal forsætte med, og hvilken som skal nedprioriteres?  Hvornår er det tid til at tilknytte en udkørende sygeplejerske? På et tidspunkt bliver det også relevant at tænke på de palliative tilbud, som også står klar i kulissen.  Alle disse overvejelser skal onkologer, geriatere og andre fagområdespecialister på Nordsjællands Hospital arbejde på at samle i højere grad, på samme måde som generalisterne i almen praksis ofte gør det allerede, forklarer Mads Nordahl Svendsen.

Fra armod til liebhavervillaer?

At skifte fra Region Sjællands socioøkonomisk udsatte demografi til en del af Region Hovedstaden, som mange forbinder med liebhaverboliger og luksus, kan umiddelbart lyde som et brat sceneskift fra en onkolog, der ofte har debatteret social ulighed, også i sin egenskab af hovedbestyrelsesmedlem for Kræftens Bekæmpelse.

Han understreger dog, at der også er ligheder mellem de socioøkonomiske forhold på sin gamle og sin nye arbejdsplads.

”Nordsjælland rummer mange af de samme spændingsfelter, som præger Region Sjælland. En afsidesliggende kommune som Halsnæs eller Gribskov og en privilegeret kommune som Hørsholm eller Allerød er lige så forskellige som Guldborgsund på Lolland og så Roskilde tættere på hovedstaden. Mængden af socialt udsatte er færre her i Nordsjælland, men dagsordenen er den samme, og arbejdet med social ulighed er stadig en prioritet. Jeg ser en klar mulighed for at arbejde med de samme problemstillinger i Nordsjælland, som jeg længe har beskæftiget mig med i Region Sjælland.”

Onkologisk Tidsskrift: Hvordan stiller alle de her tanker om geriatri og onkologi den yngre kræftpatient? 

”Inden for onkologien taler flere om, at vi skal løsne for den nuværende snævre inddeling af de geografiske behandlingstilbud ud fra diagnoser. I stedet skal vi muligvis behandle patienter mere efter behov, men på tværs af geografier. Specialeplanen, som vi kender den, skal åbnes op, og Sundhedsstyrelsen har allerede nikket til, at det er den vej, vi skal gå i fremtiden,” svarer Mads Nordahl Svendsen.

Måske vil nogen patienter hellere på Rigshospitalet og få deres behandling frem for på Nordsjællands Hospital, mens andre kan se en fordel i at modtage behandlingen tættere på sit hjem, pointerer cheflægen.

”Det er en diskussion, der stadig er i gang, men jeg tror, at et mindre hospital som Nordsjællands Hospital kan være velegnet til at afprøve proof-of-concept. Vi arbejdede også på det på Sjællands Universitetshospital: Særlige forløb til borgere i Lolland Falster med udkørende personale og videokonsultationer, så kan ressourcestærke personer, der hellere vil tale med en professor, tage bilen ind på et centralt sygehus. Det giver også mening for patienter i eksempelvis Halsnæs.”

Mads Nordahl Svendsen tager over for to tidligere cheflæger på Nordsjællands Hospital, på Onkologisk og Palliativ Afdeling sad Thomas Broe Christensen tidligere i chefstolen, på Afdeling for Ældre- og Multisygdom var det Niels Tønder i en konstitueret stilling.

Mads Nordahl Svendsen, 53 år

Siden 1. juni cheflæge for Afdeling for Ældre- og Multisygdom samt Onkologisk og Palliativ Afdeling, Nordsjællands Hospital.

Førhen cheflæge på Onkologisk Afdeling og Palliativ Enhed på Sjællands Universitetshospital siden 2016

Medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse og leder af Sammenslutningen af Kræftafdelinger (SKA)

Klinisk lektor på Københavns Universitet 2014-2022, skrevet ph.d. om tarmkræft og angiogenese

 

Kultur

KULTUR: I partnerskabet hArts går store midtjyske institutioner som Region Midtjylland, Aarhus Universitet, Aarhus Kommune og VIA University College sammen om at øge brugen af kulturelle indsatser i sundhedsvæsenet.

KULTUR-KASSEN: Efteråret kalder på et gensyn med Gilmore Girls, mener mange influencere på sociale medier. Efter at have genset første sæson af serien fra 00’erne må jeg give dem ret.

KULTUR-TEMPERATUR: Rigshospitalets vicedirektør og Medicinrådets næstforperson, Jannick Brennum, finder glæde ved den leg og frihed, der findes inden for jazzmusik, og den bliver ved med at inspirere ham.

KULTUR: I Aarhus Kommune får plejehjemmene besøg af flyvende oplevelsesmedarbejdere. De er ansat til at skabe et varmt, nærværende og kærligt rum, hvor de ældre føler sig set og mødt.

KULTUR-TEMPERATUR: Dressur er en kunstart i sig selv, hvor menneske og hest nærmest smelter sammen i én bevægelse. Det er harmoni på allerhøjeste plan, mener praksissygeplejerske Pia Pinstrup (Kons.), der også er udvalgsformand for den nære sundhed i Region Nordjylland.

PODCAST: Dansk Center for Hjernerystelse står bag en podcast-serie om hjernerystelser, der er et overflødighedshorn af personlige fortællinger og faglig viden. Men nogle gange kommer den lidt for bredt omkring.

KULTUR-KASSEN: Jeg har netop vendt sidste side i Lea Korsgaards lille mesterværk ”Inden året er omme.” På en hæsblæsende sommerfuglejagt i den danske sommer følger vi journalist og Zetlands stifter Lea Korsgaards mission fra gryende ide om at se alle danske sommerfuglearter på et år til den dag, hvor hun har kortlagt, fundet og affotograferet dem alle.

BØGER: De aarhusianske læger på Afdeling for Blodsygdomme er blevet bedre læger af at læse og diskutere skønlitterære tekster, siger uddannelsesansvarlig overlæge Trine Silkjær. Region Midtjylland har nu afsat to millioner kroner til et projekt, der skal integrere skønlitteratur på fire hospitalsafdelinger. Formålet er blandt andet at styrke lægernes trivsel og kollegiale fællesskab.

BØGER: Danske mandlige sygeplejersker fortæller deres historie i grundigt og sobert værk. Bogen er samvittighedsfuld i sin omgang med stoffet, men den lidet medrivende formidlingsform gør, at den nok primært vil blive læst af en inderkreds. Det er ærgerligt, når der stadig i dag kun er omkring fem procent mænd inden for sygeplejen.

KULTUR-KASSEN: Stine Askovs ’Varme hænder’ er pligtlæsning for alle, der beskæftiger sig med omsorgssektoren.