Skip to main content

 

Ansøgninger om Opdivo-kombinationer mod spiserørskræft godkendt af EMA

Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) har accepteret nye ansøgninger om markedsføringstilladelse for både Opdivo (nivolumab) i kombination med Yervoy (ipilimumab) og Opdivo i kombination med fluoropyrimidin- og platinholdig kemoterapi.

Nu skal EMA i gang med at evaluere evidensen i ansøgningen. 

Hvis alt går vel for selskabet, vil kombinationsmulighederne udgøre en del af nye førstelinjebehandlinger mod ikke-resekterbar, fremskreden, tilbagevendende eller metastatisk esophageal pladecellecarcinom. 

Ansøgningerne er baseret på resultater fra fase III-studiet CheckMate-648, hvor begge Opdivo -baserede behandlingskombinationer viste en statistisk signifikant og klinisk meningsfuld overlevelse (OS) i forhold til kemoterapi alene.  

I en pressetekst udtaler selskabet bag Opdivo og Yervoy, at Opdivo plus Yervoy er den første kombination af to immunterapier, der viser en overlegen overlevelsesfordel i forhold til kemoterapi, mod denne kræftform.