Skip to main content

 

- først med nyheder om medicin


"Vi diskuterer altid med medicinalfirmaerne, om rabatten kan øges,” siger Øystein Flatebø, der er onkolog ved Aleris Kræftcenter i Norge. Foto: Aleris

Private klinikker: Medicinalfirmaer giver os rabat på ny, dyr kræftmedicin

To norske privatklinikker, der behandler kræft, står frem og fortæller, at de opnår rabatter på lægemidler fra medicinalvirksomhederne. Rabatterne gælder også for helt nye behandlinger, der endnu ikke er blevet behandlet i det norske Medicinråd.

Når patienter vælger at gå den private vej og købe eksempelvis kræftbehandling på privatklinikker, har antagelsen været, at det var en ekstremt bekostelig affære for både patienterne og for privatklinikkerne.

Det dog ikke nødvendigvis tilfældet. To norske kræftklinikker bekræfter nu, at de opnår rabatter på lægemidler på linje med offentlige hospitaler. 

Det skriver det norske medie Health Talk.

“Vi får rabatter på Tagrisso og Imfinzi (to nye behandlinger til lungekræft, red.) og diskuterer altid med medicinalfirmaerne, om rabatten kan øges. Udover det kan jeg ikke udtale mig om størrelsen af ​​rabatten,” siger Øystein Flatebø, der er onkolog ved Aleris Kræftcenter i Norge.

Der er tale om de to norske privatklinikker Aleris Kreftsenter og Kreftklinikken, som opnår rabat på blandt andet to nye lungekræftbehandlinger fra AstraZeneca. Listeprisen for Imfinzi 1,4 mio. norske kroner, mens prisen for Tagrisso (osimertinb) er 1,3 mio. norske kroner om året. Begge behandlinger er ofte langvarige. 

Lægemiddelvirksomhed bekræfter

AstraZeneca bekræfter også over for det norske medie, at de giver rabat på deres praksisændrende lungekræftmedicin til de to private kræftklinikker.

“På et generelt grundlag kan vi sige, at vi indgår fortrolige aftaler med private aktører på samme måde, som vi indgår aftaler med det offentlige. Det er derfor ikke sådan, at patienter, der går til det private, skal betale den maksimale AUP (apotekernes udsalgspris, red.) for vores medicin der,” siger Wenche Gorset Johnsrud, der er chef for Market Access and Governmental Affairs i AstraZeneca Norge.

Ifølge den norske onkolog på Kræftklinikken Marius Normann er det ikke kun AstraZeneca, men flere medicinalfirmaer, som den private klinik forhandler pris med. Han understreger samtidig, at klinikken generelt får en væsentligt mindre rabat end Sykehusinkjøp, der står for indkøb i det offentlige i Norge. 

Det hænder dog, at rabatterne er lige så gode som i det offentlige. Præcis hvor meget klinikken opnår i rabat, ønsker Marius Normann eller AstraZeneca ikke at oplyse til Health Talk.

 

Hvilke muligheder giver vi fremtidens patienter?

Hæmatologisk Tidsskrift bringer en række artikler på baggrund af webinaret "Når samfundet slår kassen i - Hvilke muligheder giver vi fremtidens patienter?", som Medicinske Tidsskrifter afholdt 21. maj 2024. På webinaret diskuterede en række politikere og eksperter, hvordan fremtidens sundhedsvæsen skal se ud i takt med, at der kommer flere private aktører.
 
Artikelserien dykker længere ned i diskussionen og sætter nye perspektiver på debatten.

Læs alle artiklerne her

Se eller gense webinaret her.

Fremtidens patientliv

Kultur

BØGER: Der er en åben og positiv tilgang til den menneskelige krop i alle dens afskygninger i Anne Fiskes ’Alle har en bagdel’. Forvent blot ikke de store dramaturgiske armbevægelser.  Søde tegninger og et humanistisk budskab kan heldigvis nå langt, så længen bogen bliver læst til børn i vuggestuealderen.

PODCAST: De to multikunstnere Anders Morgenthaler og Roald Bergmann har begge fået konstateret ADHD i en relativt sen alder, og det har resulteret i en hæsblæsende podcastserie. De håber, at den kan være et trygt rum for andre med diagnosen – samt for dem, der mistænker, at de har ADHD, og for pårørende.

KULTUR-TEMPERATUR: Alexandra Jønsson er i dag bedst kendt som medforfatter på lærebogen ‘Snart er vi alle patienter’. Hun har tidligere også landet en hovedrolle i en TV2-serie og bruger stadig skuespillet i sin forskningsformidling i dag.

STREAMING: Den gode gamle og på mange måder revolutionerende skadestueserie ER har i år 30 års jubilæum, men forsøget på at skabe en moderne afløser, ´The Pitt´, har svært ved helt at løfte arven. Det er kun skuespilleren Noah Wyle, der denne gang for alvor leverer varen som den nu også 30 år ældre, superstressede og delvist post-COVID-traumatisede ledende overlæge, Michael Robinavitch.

FILM: ’Pigen med Nålen’ er yderst betimeligt nomineret til en Oscar for sin grusomme og delvist sande historie. Filmen taler ind i en nutidig debat om kvinders rettigheder, ikke mindst til fri abort, og den er allerstærkest, når den er sortmalet socialrealism frem for fuldtonet horrorfilm.

TV: Med indkøbet af den britiske læge, forsker og TV-vært Chris van Tullekens ´Hvad er det dog vi spiser?´ fortjener TV2 et stort kip med flaget. Programmet viser, hvordan den globale fødevareindustri har perfektioneret ultraforarbejdede fødevarer, så de bliver nærmest uimodståelige, selv om de er alvorligt sundhedstruende.

FILM: Selvom filmen er i sort/hvid og foregår for 100 år siden, er temaet i ’Pigen med Nålen’ rigeligt relevant også i 2025, mener filmens ene manuskriptforfatter.

KULTUR: Praktiserende læge Helge Madsen skriver digte, både om livet i almen praksis og om det bredere samfund. Siden 1992 har digte om alle slags emner flydt i en lind strøm fra Lægecenter Korsør. 

KULTUR-TEMPERATUR: Jens Winther Jensen har den øverste post i det nyoprettede Sundhedsvæsnets Kvalitetsinstitut. Han har fundet aha-oplevelser om arbejdet med innovation og udvikling i en over 100 sider lang bog-serie om Europas historie.

TV: TV 2’s ´Så længe vi danser´ forsøger at undersøge dansens helbredende potentiale for mennesker med Parkinsons. Selvom filmen har rørende øjeblikke, mangler den empati og nærvær, hvilket gør den mere til en skildring af andres ulykke end en engagerende film om dansens transformerende kraft.